FizlDizl

Bridging the gap in communities

  • Home
  • About Us
  • Community
    • Projects
      • Central Elementary Renovation
    • Outreach
    • Volunteer with Us!
  • Our Daily Blog
  • Feed Me
    • Good Morning!
    • Lunch Time!
    • What’s for Dinner
    • More Please!
    • Baked
    • Weekly Meal Plan
  • Gifts for the Community
  • Contact Us
  • Privacy Policy/ Disclaimer

Feeding the peeps

11/12/2016

I’ve been a SAHM and sometimes a WAHM for 16 years and counting….my strategy for feeding my family has evolved through the years but has NEVER wavered from wanting to provide my family with the healthiest most nutritious meals we could afford.  I added ‘afford’ because until the past two years what we could afford fluctuated, but my quest to feed four children and two adults from scratch, healthy meals never did.   I recently took a little poll on FaceBook and it seems as though people are looking for a game plan, ideas, or just in general would like to cook more for their family, or are just nosy and want to know what I feed my family ;p

grocery-cart

Now I would love to tell you I’m some super organized, penny pinching, coupon clipping super mom that feeds two almost three teenagers and one child and two adults…that would be 6 people total…for just mere pennies a day – if that’s what you’re looking for, you’ve come to the wrong place.  I do however know how to pretty well calculate all 21 meals for the week plus snacks, toiletries, vitamins and dog food.  When I look at our grocery ‘budget’ for the week I want to pass out, work two more jobs or scrap the kids and buy a condo at the beach!  So I’m throwing it out there for you – our weekly grocery budget is $375…now that you pulled yourself up off the floor let me break it down for you…or as hubby likes to say, reduce it to the ridiculous…for 6 people, 21 meals and snacks (we rarely ever will all eat out together (aka we go on date nights alone), we will have an occasional delivered pizza night, otherwise we NEVER order out!) that is $2.50/person/meal and $0.50/person/snack – that’s 3 meals and 3 snacks a day….BUT remember, I said I also purchase our toiletries and dog food in that same budget – so yes, I am feeding my family of 6 for less then it would cost me to feed them all a Happy Meal ($2.99 for the chicken nuggets) for every meal and that doesn’t come with a side of shampoo and toilet paper.  As a side note, I buy all organic meats and as much produce and other things as I can – so if you aren’t going to do that,  you could bring that price down some!  Now that we have the money accounted for, I will also tell you that I only shop at one store for everything.  Alas – that seems so old school, what with all the options and everything?  Well, I have thoughts on this – one, I am too busy to be running all over to different stores, and unless you are a very disciplined individual, every time you walk into another store, you end up getting something you didn’t need.  That brings me to another point, I only shop once a week – it used to be every two weeks, but because I shop alone and the store I go to changed their carts, I can’t fit two weeks worth into one cart.

lunch-box

So now on to the plan – I start by getting yellow note pad out – I have tried every grocery list maker and tracker there is, and I always end back up with my yellow note pad, and well sometimes the back of an envelope since I’m putting it all out there for you.
-I start jotting down anything non-food related we are out of or low on – this week Q-tips and shower gel.
-Then l make a list of dinners we could possibly have that we haven’t had recently.  I have stopped asking the commoners here as they always say the same three things and I’m frankly tired of those things.
citrus-pomegrante-salad
***If you are tired of the same old stuff and are looking for new ideas I will be posting recipe favorites here for you to try- please be warned, I’m a “a little of this and a little of that” kind of cook so I will do my best to get some kind of measurement for you, because I’m nice like that 🙂 *** Where do I get my recipes?  Well I used to be a huge Food Network fan when the kids were little and I was folding laundry in front of it all day, I’m kinda of a watch it then wing-it, what did they say was in it, kind of cook.  I also had gotten a subscription to a little magazine (the kind they sell at the check out, it was by Martha Stewart I believe, about the size of Prevention Magazine) it had some good recipes in it as well- this was all before the world of Pinterst – I will look up something random and then yes unless it is a baked good, wing it with what I have at home.
–Next I start jotting down what I need ingredient wise for the dinners – I keep it pretty simple, almost all my herbs are fresh for the exception of a few things I get from WildTree
-I think about lunches next – I usually do a whole bunch of batch grilled boneless skinless chicken sliced up, I make wraps some days, salads others.  The three kids have special lunch boxes called that are bento boxes by  Bentology I got a few years ago and have saved BIG on disposable bags!  (oldest says it takes up too much room in her back pack and re-uses a resealable plastic bag every day – I don’t ask)  After deciding what the main lunch staple for the week will be I add it to the list.
-Breakfast!  For us cereal is more of a snack food – it is usually a rare we over slept breakfast item.  I will make a large batch of waffles or pancakes on the weekend, they will last a day or two during the week, we may have bagels once a week, or eggs – the kids favorite are my homemade egg, cheese, sausage on and English Muffin sandwich, which I will also make in a large batch and freeze (love this they microwave them for 90 seconds and breakfast!) Whatever I’m thinking for that week, I add the ingredients we don’t have to the list!
home-baked-bread-from-scratch
As for snacks, I have some staples but will throw some different things in now and again – so it’s the typical bag of pretzels, which the kids are currently loving the pretzel shells, pop corn we pop ourselves and put real butter on, these awesome new kettle potato chips we are loving that are cooked in avocado oil, chips and salsa, homemade white bean dip aka hummus in this house, along with the large amount of fruits (fresh, dried and on occasion organic canned) we devour a week!
That is A LOT of info – and as we go along I will focus on different things each week and start sharing recipes with everyone!  Please be sure to pass them along and pin them to your Pinterest page for later!

Share this:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Google+ (Opens in new window)

Related

«
»

Filed Under: Feed Me Leave a Comment

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter

Stay up to date!

Subscribe to our newsletter to get updates on all our latest stories, recipes and products!

Some of our Fave Products

  • Wooden Signs
    5 out of 5
    $13.00
  • Give Thanks Tea Towel Set
    5 out of 5
    $15.00
  • Sea Breeze and Jesus Please Tote $14.00
  • FAITH Necklace $19.00

Latest on Instagram

Load More...
Follow on Instagram

Latest from the Blog

Finding fresh air….

A Busy Mom’s Favorite Things List

A Busy Mom’s Favorite Things List

Exuding Gratitude Through Adversity…the journey to our children

Exuding Gratitude Through Adversity…the journey to our children

how to shop local & small for all your holiday shopping

how to shop local & small for all your holiday shopping

Weekly Meal Plan 19

Weekly Meal Plan 19

Copyright © 2023 · Adorn theme by Restored 316